Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Twoja data urodzenia
Imię swojej pociechy
Data urodzenia dziecka


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:
Warto wiedzieć
Galeria dzieci
Forum
Rozwój noworodka
Rozwój niemowlaka

Ostatnio na Forum

Pierwszy dzień życia dziecka

Czekałaś na ten dzień od miesięcy. W końcu ujrzysz upragnione dziecko. Ale jak wielu „świeżo upieczonych” rodziców, możesz nie mieć jasnego wyobrażenia, jakie to będzie spotkanie.

Zastanawiasz się, jak twoje dziecko będzie wyglądać i jak zmieni się twoje życie po jego urodzeniu.

Jak wygląda noworodek

Choć może masz wizję ładnego dziecka po porodzie, to rzeczywistość nie odpowiada twojemu wyobrażeniu. Kiedy niemowę po raz pierwszy pojawi się na świecie jest małym, mokrym stworzeniem. Często w wyniku przejścia przez kanał rodny głowy noworodków są nieco wydłużone. Jest to tymczasowe. Prawidłowy, zaokrąglony wygląd głowy  powróci w ciągu kilku dni. Może zaskoczyć cię, że głowa noworodka jest tak duża w porównaniu z resztą ciała (stanowi około 25% jego całkowitej długości).


Przeciętna waga noworodka wynosi od 2,800 kg do 4,200 kg, a przeciętny wzrost  to 50 cm.

Noworodek - pierwszy dzień życiaRęce ugięte w łokciach, nogi w kolanach nieco drżą, szczególnie kiedy płacze lub jest zaniepokojone. Na ogół trzyma je blisko swojego ciała, tak jak to robiło w łonie matki. Prawdopodobnie trzyma rączki mocno zaciśnięte w piąstki, jednak możesz je delikatnie otworzyć. Nogi i stopy wydaja się być chude i lekko zakrzywione, z palcami u stopy skierowanymi do wewnątrz, z powodu takiego ułożenia ciała podczas ciąży.

Spójrz na małe palce swojego dziecka. Zauważysz, cienkie jak papier - i czasami długie - gwoździe.

Skóra maluszka może być na początku nieco czerwona, różowa lub fioletowa. Niektóre dzieci rodzą się pokryte białą mazią płodową (vernix), która chroni skórę przed złym wpływem płynu owodniowego w macicy. Nie spiesz się, żeby ją zmyć, gdyż pomaga ona nawilżyć skórę dziecka. Inne dzieci rodzą się bardzo pomarszczone. A niektóre, szczególnie wcześniaki, mają jeszcze meszek na uszach, ramionach i plecach, który sam się wytrze po kilku dniach.

Oczy mogą być podpuchnięte z powodu wysiłku w czasie porodu i prawie zawsze są niebiesko-szare. Dziecko nie potrafi dobrze skoncentrować wzroku i może się wydawać, że ma zeza.

Krótki kawałek pępowiny będzie wciąż przyczepiony do pępka i położna lub lekarz założy plastikową klamrę w miejscu, gdzie była ona odcięta. Pierwszego dnia pozostały kikut będzie jeszcze miękki, ale już w następnym dniu zacznie twardnieć, wysychać i stopniowo robić się czarny, aż wreszcie odpadnie, co zwykle następuje do 10 dnia życia dziecka.

Czytaj również:


Ciemiączko to miękkie, nieskostniałe jeszcze spojenie kości czaszki. Najczęściej mówi się o ciemiączku przednim, bo jest największe, ale oprócz niego maleństwo ma jeszcze mniejsze ciemię - tylne. Przednie ma kształt rombu i najłatwiej je znaleźć, przesuwając palec przez środek czółka do czubka główki, zarasta około 18 miesiąca. Tylne ciemiączko to trójkącik i znajduje się z tyłu głowy - zarasta około 2-6 miesiąca. Ciemiączko pokryte jest mocną membraną, więc nie martw się, że skrzywdzisz swoje dziecko, kiedy je przytulasz je lub gdy myjesz mu głowę.

Pamiętaj, że dziecko zmieni się znacznie w ciągu kilku najbliższych tygodni. Kończyny wyprostują, się, odcień skóry prawdopodobnie ulegnie zmianie, plamy znikną, a ciemię się zrośnie.


 

  
Universal Media informuje, że serwis www.Mamusie.Net wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką Prywatności.

Jeśli nie chcesz, by tak infomacja nie pojawiała się więcej, kliknij [akceptuję Politykę Prywatności i pliki cookies].

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie