Warto wiedzieć
Galeria dzieci
Forum
Rozwój noworodka
Rozwój niemowlaka

Ostatnio na Forum1 tydzień życia dziecka


Rozwój dziecka w pierwszym tygodniu życia

Wzrok noworodka jest jeszcze nieostry, rozmyty. Potrafi jednak przez chwilę skupić się na oglądanym przedmiocie. Dziecko rodzi się krótkowzroczne i dlatego najlepiej widzi rzecz, kiedy znajduje się ona w odległości od 8 do 30 cm. Prawdopodobnie zauważysz, że szczególnie intensywnie wpatruje się w twoją twarz, a w szczególności patrzy Ci głęboko w oczy, kiedy je karmisz. Są to najprzyjemniejsze chwile w tym okresie. Interesuje się ono też twarzami innych ludzi, ale potrafi odróżnić twoją. Już teraz stałaś się ważną częścią jego życia. Badania wskazują, że noworodki wolą ludzkie twarze od wszystkich innych kształtów, wzorów i kolorów. Obiekty, które są jasne, w ruchu, o wysokim kontraście lub czarno-białe są następne w kolejności.
 

Jak się czuje mama?

Przez jakiś czas po porodzie będziesz odczuwała ból w podbrzuszu, spowodowany obkurczaniem się macicy, który trwa od 4 do 6 tygodni. Wystąpi u ciebie również locha (krwawienie poporodowe), czyli naturalne wydalanie tkanki i krwinek z macicy.
W czasie ciąży wzrasta poziom estrogenu i progesteronu, ale w ciągu pierwszych 24 godzin po porodzie poziom tych hormonów gwałtownie spada. Dlatego też możesz czuć się ospała, płaczliwa i przybita.

PNoworodek - 1 tydzień życiaierworódki często też dopada przemęczenie spowodowane nocnymi karmieniami. Połączenie tych czynników może doprowadzić do depresji poporodowej. Stan ten powinien minąć po kilku dniach.
Przygotuj się na to, że będziesz się intensywnie pocić, organizm w ten sposób pozbywa się nadmiaru wody z organizmu.


Dwa do czterech dni po urodzeniu dziecka twoje piersi zaczną napełniać się mlekiem, co spowoduje ich obrzęk.  Wydzielina gruczołu sutkowego, która pojawia się wówczas, nazywa się siarą i zawiera więcej tłuszczu niż mleko dojrzałe. Twoje piersi mogą sprawiać wrażenie ciężkich, gorących, a także tętniących. Nie należy przyjmować tego jako wskazówki, że nie możesz karmienić piersią. Obrzęk jest krótkotrwały, pod warunkiem że będzie malał z upływem czasu, gdy twoje ciało będzie dostosowywało się do karmienia piersią.

Czytaj również: Napoje dla dzieci


Kilka pomocnych sposobów na zmniejszenie bólu piersi:
  • Weź ciepły prysznic
  • Zastosuj ciepłe okłady (np. wyciśnięte myjki namoczone w gorącej wodzie) do piersi przed każdym karmieniem
  • Odciągnij laktatorem małe porcje mleka z obu piersi przed karmieniem. Pełna pierś może być trudniejsza do uchwycenia przez dziecko. Silniejsze ssanie przez dziecko wpływa na późniejszy ból w tkankach wewnętrznych piersi.
  • Noś pomocniczy biustonosz do karmienia. Niektóre kobiety wolą nosić taki biustonosz nawet w nocy
  • Przystawiaj dziecko do piersi co dwie do trzech godzin. Nie unikaj karmienia z powodu bólu - im częściej przystawiasz dziecko, tym lepiej Twoje piersi będą się czuły
  • Pij dużo płynów, aby zapewnić prawidłowe nawodnienie organizmu i utrzymania produkcję mleka
  • Spróbuj zrobić okład z pokruszonego lodu lub worka mrożonych warzyw.
 

3 pytania odnośnie żółtaczki

3 pytania odnośnie żółtaczki


Co to jest żółtaczka?
Żółtaczka jest chorobą, której objawem jest żółte zabarwienie skóry i białek oczu. Po naciśnięciu palcem, pod  nosem lub na klatce piersiowej, u dziecka z jasną karnacją i z żółtaczką, widać żółty odcisk. Jeśli Twoje dziecko ma ciemną skórę, widać zażółcenia w białkach oczu lub dziąseł. Najczęściej żółtaczka rozwija się na drugi lub trzeci dzień życia – właśnie wtedy, kiedy dziecko jest  wypisane ze szpitala - dlatego ważne jest, aby o tym wiedzieć i mieć na to oko. W większości przypadków, tzw. żółtaczka fizjologiczna znika sama, po dwóch tygodniach.
 


Co jest przyczyną żółtaczki?

Noworodek ma więcej czerwonych krwinek niż potrzebuje jego ciało, a często niedojrzała wątroba dziecka nie może przetwarzać ich wystarczająco szybko. Żółty barwnik zwany bilirubiną (produkt uboczny czerwonych krwinek) gromadzi się we krwi. Większość bilirubiny opuszcza ciało w stolcu dziecka, ale około połowa dzieci rozwija się w pewnym stopniu z żółtaczką w pierwszych dwóch tygodniach życia. U niektórych dzieci karmionych piersią może wystąpić żółtaczka, o ile nie otrzymują wystarczającej ilości mleka, ponieważ bilirubina nie jest w stanie wydostać się z ciała wraz z kałem. Przy karmieniu piersią żółtaczka zwykle pojawia się w pierwszych dwóch tygodniach życia. Jeśli wykryto żółtaczkę w ciągu pierwszych 24 godzin, może to być powodem niezgodności grupy krwi z matką (matka jest Rh-ujemna, a dziecko jest Rh-dodatnie), zakażenia lub problemu z wątrobą.

 

Czy mam się martwić?

W większość przypadków, żółtaczki u noworodków są nieszkodliwe i nie wymagają leczenia. Lekarz może zlecić badania krwi, aby zmierzyć poziom bilirubiny. Polega ono na pobraniu niewielkiej ilości krwi z pięty dziecka.
Jeśli istnieje taka potrzeba, dziecko jest poddawane fototerapii (leczenie światłem), która polega na umieszczeniu maluszka nago w specjalnym niebieskim świetle pomagającym rozbić bilirubinę, by mogła zostać wydalona z organizmu. Można to zrobić w szpitalu jak również w domu, za pomocą przenośnego urządzenia. W uzupełnieniu do fototerapii, ważne jest, aby utrzymać dziecko dobrze nawodnionym. Lekarz może zalecić częstsze karmienie piersią lub dopajanie dziecka większą ilością płynów. Wszystko po to, aby spowodować szybsze przedostanie się bilirubiny do stolca. Celem leczenia jest zapobieżenie gromadzeniu się toksyn w mózgu dziecka, prowadzących do choroby zwanej kernicterus. Przy pomocy monitorowania i leczenia, ryzyko kernicterus lub innych zaburzeń spada prawie do zera.


 


Mamusie dzieci 1 tygodniaGaleria - noworodkówrazem: 81 - aby obejrzeć wszystkie fotografie zarejestruj się lub zaloguj

Video Czat


zapraszamy do dyskusji na naszym VIDEO CZACIE

video czatO dziecku również...

Wcześniak w domu Wcześniak w domu
Przedwcześnie urodzone dzieci wymagają specjalnej opieki....


Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt - SIDS Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt - SIDS
Zespół nagłej śmierci niemowląt określa się również jako ...
Pierwsza pomoc w oparzeniach u dziecka Pierwsza pomoc w oparzeniach u dziecka
Wypadki są nieodłącznym elementem towarzyszącym wychowani...


Bóle brzucha po porodzie Bóle brzucha po porodzie
Bóle brzucha i inne dolegliwości po porodzie są najzupełn...
Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Twoja data urodzenia
Imię swojej pociechy
Data urodzenia dziecka


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:
 
Universal Media informuje, że serwis www.Mamusie.Net wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką Prywatności.

Jeśli nie chcesz, by tak infomacja nie pojawiała się więcej, kliknij [akceptuję Politykę Prywatności i pliki cookies].

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie