Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Twoja data urodzenia
Imię swojej pociechy
Data urodzenia dziecka


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:
Warto wiedzieć
Galeria dzieci
Forum
Rozwój noworodka
Rozwój niemowlaka

Ostatnio na Forum

Program szczepień na rok 2012

Szczepienia od 1 do 6 roku życia są następujące:

Wiek

Szczepienie obowiązkowe, (dodatkowe szczepienie zalecane)

Pierwsze 24 godz. życia

WZW B, Gruźlica

2 miesiące życia

WZW B, Błonica, Tężec, Krztusiec, Hib, (Rotawirus)

3-4 miesiąc życia

Błonica, Tężec, Krztusiec, HiB, Polio, (Rotawirus)

5-6 miesiąc życia

Błonica, Tężec, Krztusiec, HiB, Polio

7 miesiąc życia

WZW B

13-14 miesiąc życia

Odra, Świnka, Różyczka, (Ospa Wietrzna)

16-18 miesiąc życia

Błonica, Tężec, Krztusiec, HiB, Polio

6 rok życia

Błonica, Tężec, Krztusiec, Polio


 

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZWB) – to choroba zakaźna , która przenosi się przez bezpośredni kontakt z zainfekowaną krwią, wprowadzanie dożylne lekarstw przez niesterylną igłę. Może prowadzić do śmierci. Wirus, który ją wywołuje, może wywołać powikłania prowadzące do marskości lub pierwotnego raka wątroby. Nie ma lekarstwa, które zwalczałoby wirusa powodującego WZW B, ale szczepienie może zapobiec infekcji.

Gruźlica – choroba zakaźna spowodowana bakterią, która atakuje przede wszystkim płuca.

Błonica – infekcja bakteryjna, powodująca gorączkę, ból gardła, nudności, wymioty, ból głowy, trudności w oddychaniu i kłopoty z sercem.

Tężec – bakterie w glebie i nawozach wydzielają toksynę, która powoduje skurcze mięśni i trudności w oddychaniu. Może zabić.

Krztusiec – infekcja bakteryjna powodująca ataki kaszlu, trudności w oddychaniu. Jest to szczególnie poważne schorzenie u małych dzieci, a procent umieralności jest wyższy u maluszków poniżej roku życia.

Choroba Heinego-Medina (Polio) – infekcja wysoce zakaźna, niszcząca układ nerwowy, mogąca spowodować paraliż i śmierć. Szczepionka przeciwko polio jest bardzo skuteczna.

Pałeczka grypy (HiB) – Bakteria Haemophilus Influenza typu B może powodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc, ostre zapalenie nagłośni oraz infekcje ucha. Była ona najbardziej powszechnym powodem zachorowań na bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zanim nie wprowadzono szczepionki.

Odra, Świnka i Różyczka – są infekcjami o raczej łagodnym przebiegu, lecz z teoretyczną możliwością wystąpienia poważnych komplikacji, łącznie z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i zapaleniem mózgu. Śmierć z powodu odry jest wciąż dość powszechnym na świecie zjawiskiem, które jednak znacznie zmniejszyło się dzięki szczepionkom.

Rotawirusy - powodują ostry stan zapalny w żołądku i jelitach. Do objawów  należą wymioty, biegunka, zazwyczaj krótkotrwała, ale wysoka, gorączka i nudności. Infekcja rozprzestrzenia się drogą kropelkową, czyli do zarażenia dochodzi nadzwyczaj łatwo. Rotawirus jest szczególnie groźny dla małych dzieci. W ich przypadku ostra biegunka szybko prowadzi do, niejednokrotnie wymagającego hospitalizacji, odwodnienia organizmu. Jeśli dziecko nie chce przyjmować płynów, konieczne może być podłączenie kroplówki i nawodnienie malucha.

Ospa wietrzna - jest bardzo zakaźną chorobą wieku dziecięcego. Chorobę wywołuje wirus, który przenosi się przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Po chorobie może pozostać ślad w postaci napadów padaczkowych, upośledzenia rozwoju psychicznego, zaburzeń w zachowaniu,a także zapalenia mózgu (u dzieci może dojść do zgonu). Do innych powikłań ze strony układu nerwowego należą zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, zapalenie nerwów czaszkowych. Może wystąpić zapalenie nerwu wzrokowego z czasową utratą wzroku, zapalenie nerwu twarzowego z porażeniem odpowiednich mięśni twarzy, zapalenie móżdżku.

Pneumokoki (Streptococcus pneumoniae) - to bakterie chorobotwórcze, mogące atakować różne narządy człowieka. Należą do nielicznej grupy bakterii szczególnie groźnych z uwagi na swoją budowę, która pozwala im na wnikanie m.in. do ośrodkowego układu nerwowego i sprawia, że są bardziej odporne na działanie niektórych czynników zewnętrznych. Mogą prowadzić do:
  • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • Posocznica, inaczej Sepsa
  • Bakteriemia
  • Zapalenie płuc z bakteriemią
  • Zapalenie płuc bez bakteriemii
  • Zapalenie ucha środkowego
  • Zapalenie zatok przynosowych
  • Zapalenie spojówek

Meningokoki - bakterie z gatunku Neisseria meningitidis zwane również dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Występują w różnych odmianach. W Polsce najczęściej występują meningokoki należące do dwóch serogrup B i C. Epidemie najczęściej wywołują meningokoki z grupy C. To one są odpowiedzialne za groźniejsze przypadki choroby menigokokowej, powodując posocznice (sepsę), a co za tym idzie wiążą się z wysoką śmiertelnością. Meningokoki to bakterie, które przenoszą się m. in. drogą kropelkową.


O dziecku również...

Mity dotyczące szczepień u dziecka Mity dotyczące szczepień u dziecka
Większość rodziców przed podjęciem decyzji o zaszczepieni...


Jak łatwo i szybko nakarmić maluszka? Jak łatwo i szybko nakarmić maluszka?
Nietolerancja na dany produkt może objawić się wzdęciami,...
Karty rozwoju, czyli w co bawić się z dzieckiem? Karty rozwoju, czyli w co bawić się z dzieckiem?Dieta dziecka na wakacjach Dieta dziecka na wakacjach
Wyjeżdżając na wakacje z małym dzieckiem czy niemowlęciem...

Czytaj również:
 
Universal Media informuje, że serwis www.Mamusie.Net wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką Prywatności.

Jeśli nie chcesz, by tak infomacja nie pojawiała się więcej, kliknij [akceptuję Politykę Prywatności i pliki cookies].

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie