Warto wiedzieć
Galeria dzieci
Forum
Rozwój noworodka
Rozwój niemowlaka

Ostatnio na Forum10 miesiąc rozwoju dziecka


Rozwój dziecka w 10 miesiącu życia


Wzrost i wygląd
Twoje dziecko ma już coraz więcej zębów, które chętnie prezentuje szeroko uśmiechając się, ma lśniące włosy i dumny wyraz twarzy dzięki umiejętności wdrapywania się po schodach. Przez większość czasu jest szczęśliwe i uśmiechnięte, ale czasem przytrafiają się mu chwile złości i wybuchu gniewu. Kiedy nie śpi, jego ulubioną pozycją jest pozycja stojąca. To właśnie z tej perspektywy wszystko jest bardziej interesujące. Rzeczy i sytuacje dla Ciebie oczywiste, dla niego są niezwykle ciekawe. Do zabawy i jedzenia używa pozycji siedzącej.
Maluszek wydaje się być teraz o wiele silniejszy niż wcześniej, między innymi również dlatego, że oprócz mleka je inne pokarmy stałe. Cały czas może się zranić jeśli upadnie, ale jego silne mięśnie i wzrost dają ogólne wrażenie, że jest mniej kruchy niż wcześniej.
 

 

Motoryka

10 miesiąc życia dzieckaMniej więcej w tym miesiącu większość dzieci doskonale radzi sobie z raczkowaniem. Jeśli posiadło tę umiejętność już wcześniej, to z pewnością teraz jest coraz bardziej pewne siebie i nabiera prędkości w poruszaniu się. Siedzenie nie sprawia mu już najmniejszej trudności.

Dziecko potrafi wstawać przytrzymując się mebli rękami, ostrożnie przesuwając się wzdłuż nich. Bez przerwy rośnie jego pewność siebie i zauważysz, że powoli próbuje coraz bardziej się od nich oddalić.

Teraz maluch jest bardziej mobilny i interesuje go temat zwiedzania domu. Może nawet próbować  wdrapywania się na schody. Dlatego bardzo ważne jest, aby zamontować barierki ochronne na górze i na dole przy schodach.

Koordynacja ręka-oko

Twoja pociecha uwielbia bawić się zabawkami poruszającymi się po podłodze. Szczególnie podobają jej się małe piłki. Posadź dziecko naprzeciwko siebie z rozstawionymi nogami. Tocz piłkę delikatnie ale celnie do malucha. Z pewnością złapie i podniesie piłeczkę, a może nawet będzie próbowało potoczyć ją do Ciebie.

Dawaj swojemu smykowi zabawki, które będą stanowić dla niego wyzwanie zarówno umysłowe, jak fizyczne. Doskonałym pomysłem są drewniane puzzle lub sorter kształtów, o ile kształty są proste i łatwo je dopasować do otworów.
 

Mowa

Dziecko lubi sobie z Tobą pogawędzić na swój własny sposób, gaworząc, używając samogłosek i spółgłosek, które łączone są w dłuższe ciągi i które mogą być powtarzane. Zauważysz, że gdy mówi, dłużej na Ciebie patrzy, ponieważ wie już teraz, że mowa jest ściśle związana z komunikacją między ludźmi. Czasami, kiedy mu coś lub kogoś pokazujesz, przygląda się temu jeszcze przez chwilę, jakby próbowało pozyskać i zapamiętać więcej informacji na temat oglądanego obiektu.

Wyraz twarzy dziecka jest teraz bardziej emocjonalny i zmienia się dynamiczniej. Maluszek częściej wskazuje coś palcem, używa kontaktu wzrokowego, by wyrazić zarówno pozytywne, jak i negatywne uczucia oraz potrząsa głową, aby powiedzieć „nie”.

Rozumie już wiele prostych słów i zwrotów, więc rozmowa z nim staje się ważniejsza niż kiedykolwiek. Rób to często i przy każdej okazji, pomoże to dziecku w przyswojeniu nowych słów. Powtarzaj po nim słowa, jednocześnie poprawiając je; na przykład, jeśli spojrzy na butelkę i powie "baubau" weź ją do ręki i odpowiedz: „tak, to jest butelka". Choć to może czasem głupio wyglądać, rozmowa ze swoim dzieckiem to świetny sposób, aby uczyć je wymowy i umiejętności słuchania.

Świetną zabawą jest opisywanie zwykłych czynności, które właśnie wykonujesz, np. że jesteś w trakcie przygotowywania kolacji, czy składasz bieliznę. Każdą rzecz pokazuj i mów jak się nazywa. Kolejnym pomysłem na wspólną zabawę jest śpiewanie rymowanek, gra w „kosi, kosi łapki”, czy „Ważyła kokoszka kaszkę...”.
 

Rozwój społeczny i emocjonalny

Osobowość dziecka rozwija się teraz w największym stopniu. Jego umiejętności nawiązywania kontaktów społecznych są kwitnące i może ono wszystkich, których spotyka obdarowywać szerokim uśmiechem. Albo wręcz przeciwnie - może być nieco nieśmiałe, kryjąc twarz, kiedy inni starają się nawiązać z nim kontakt i je zaczepiają.Maluszek może łatwiej i częściej bać się zwykłych czynności domowych, które dawniej mu nie przeszkadzały - takich jak trzaśnięcie drzwiami lub głośno ustawiony dzwonek w telefonie. Może bać się różnych przedmiotów; pralki, odkurzacza, czy suszarki do włosów. To zachowanie jest całkowicie normalne i jest oznaką rosnącej wrażliwości na otoczenie - z czasem minie samoistnie. Jeśli będziesz reagowała na taką sytuację niepokojem, ono będzie się bało jeszcze bardziej. Dlatego ważne jest, abyś dodała szkrabowi otuchy. Dziecko bardzo chętnie się do Ciebie przytuli. I to już nie będzie bierne przytulanie, ono Cię uściśnie. Odwzajemnienie uścisku, jest dowodem na to, że Twoja pociecha jest bardziej świadoma emocjonalnego znaczenia tego gestu.
Mamusie dzieci 10 miesiącaGaleria - dziecko 10-miesięczne


Video Czat


zapraszamy do dyskusji na naszym VIDEO CZACIE

video czatO dziecku również...

Jak wybrać dobry podgrzewacz do butelek? Jak wybrać dobry podgrzewacz do butelek?
Warto wybrać taki, który pilnuje odpowiedniej temperatury...


Masturbacja dziecięca Masturbacja dziecięca
Masturbacja jest stosunkowo częstą czynnością u obu płci....
Jak prawidłowo karmić piersią? Jak prawidłowo karmić piersią?
Karmienia piersią nie warto odkładać na później. Najlepie...


Gdy dziecko wpada w histerię Gdy dziecko wpada w histerię
Nasze dziecko celowo zachowuje się w sposób demonstracyjn...
Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Twoja data urodzenia
Imię swojej pociechy
Data urodzenia dziecka


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:
 
Universal Media informuje, że serwis www.Mamusie.Net wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką Prywatności.

Jeśli nie chcesz, by tak infomacja nie pojawiała się więcej, kliknij [akceptuję Politykę Prywatności i pliki cookies].

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie