Warto wiedzieć
Galeria dzieci
Forum
Rozwój noworodka
Rozwój niemowlaka

Ostatnio na Forum11 miesiąc rozwoju dziecka


Rozwój dziecka w 11 miesiącu życia


Wzrost i wygląd w 11 miesiącu

Wiele rzeczy sprawia twojemu dziecku radość, powodując na jego buzi szeroki uśmiech, ale bardzo często ma ono poważny wyraz twarzy. Przede wszystkim dlatego, że tak mocno jest skoncentrowane na wykonywaniu przeróżnych zadań stawianych przed nim, np: sposób zabawy nową zabawką, stawianie pierwszych kroków albo uważne studiowanie książeczki.

Mięśnie Twojego dziecka są coraz silniejsze, dzięki czemu lepiej radzi sobie z koordynacją własnych kończyn. Dzięki wciąż wydłużającym się i mocniejszym kościom jego ciało jest prawie gotowe do chodzenia. Kiedy stoi, stopy maluszka dotykają w całości podłoża, a nóżki wydają się być trochę krzywe. Teraz, gdy ma już regularne pory drzemek i mniej śpi w ciągu dnia, jest zdecydowanie bardziej aktywne. Nie tak często jak przedtem zdarzają mu się momenty kapryszenia z powodu zmęczenia. Niektórym dzieciom tak bardzo podoba się przebywanie w pozycji stojącej, że nawet zdarza im się usnąć na stojąco, trzymając się mebli.
 

Motoryka w 11 miesiącu

dziecko 11 miesięcy - rozwójMaluszek jest prawdopodobnie gotowy na postawienie pierwszego kroku. Pamiętaj jednak o tym, że każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim własnym tempie. Z chodzeniem jest tak samo -  zacznie chodzić, kiedy będzie na to gotowe.

Teraz, gdy dziecku brakuje tylko jednego miesiąca do swoich pierwszych urodzin, nie jest ono już bezradnym niemowlakiem, który nie poradzi sobie bez Ciebie. Wciąż potrzebuje dużo opieki i wsparcia, ale jego niezależność coraz bardziej staje się oczywista. Lubi dużo ćwiczyć, stanie i stawianie kroczków, schylanie się i kucanie to świetna zabawa, a za razem doskonała gimnastyka. Przytrzymywane za ręce próbuje chodzić, a może nawet zrobiło już swój pierwszy krok. Nie potrzebuje tak wiele pomocy, aby się bawić i jeść. Swobodnie raczkuje w wybranym przez siebie kierunku, dostaje się tam wybierając najkrótszą i najłatwiejszą drogę.
Chociaż dzidziuś pewnie już siedzi, nigdy nie zostawiaj go ani na chwilę samego w wannie. Łatwo przecież może poślizgnąć się na pupie i wsunąć pod wodę. W trakcie kąpieli pilnuj go przez cały czas.


 

Koordynacja ręka-oko

Doskonała koordynacja ręki i oka pozwala maluchowi bawić się bardziej skomplikowanymi zabawkami. Lubi je upuszczać, a następnie patrzeć, czy upadły tam, gdzie planowało. W czasie posiłków, dziecko chwyta kubek z piciem i samodzielnie z niego pije. Niestety jeszcze czasem coś się z kubeczka wyleje, jednak z każdym dniem ta umiejętność wychodzi mu coraz lepiej.

Mocno rozwinięta jest również zręczność małych paluszków, dzięki czemu szkrab świetnie radzi sobie z przewracaniem stron w książce i trzymaniem dwóch przedmiotów w rączce tak, by mu z niej nie wypadły. Uwielbia rymowanki, przy których można wykorzystać ręce do pokazywania.

Czytanie książeczek malcowi to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Usiądź z nim, przeczytaj książkę i rozmawiaj o tym, co dzieje się na ilustracjach - Twoje dziecko będzie chętnie je oglądać. Jeśli któraś książeczka szczególnie przypadnie mu do gustu, będzie wielokrotnie do niej wracać.  Najciekawsze dla niego są te, które mają wklejane różne kawałki materiału o ciekawej teksturze, lusterko, czy ruchome elementy i rysunki o intensywnych kolorach.

Mowa dziecka w 11 miesiącu

Możesz być w stanie odróżnić niektóre słowa dziecka. Możliwe, że właśnie teraz powie „mama” i „tata”,a może nawet imię starszej siostry, brata lub zwierzaka. Zdaje sobie sprawę z tego, że słowa  odnoszą się do czegoś lub kogoś i rozumie sens ich wykorzystania. W tym wieku naśladuje słowa i intonuje je, próbuje odtworzyć również zachowania w danej sytuacji, np. gdy wychodząc z domu pomachasz ręką na pożegnanie i powiesz „pa, pa”, a później poprosisz, by Ci pomachało, dziecko następnym razem będzie wiedziało, co dany gest oznacza i pamiętało, jak się go wykonuje.
Może być w stanie realizować proste polecenia, zwłaszcza jeśli towarzyszą im gesty, takie jak "przynieść mi proszę piłeczkę" lub „podnieś klocek”.
 

Rozwój społeczno-emocjonalny w 11 miesiącu

Twoje dziecko miewa zmienne nastroje. Bardzo szybko wpada w złość, jeśli od razu nie dostanie tego, czego chce w danej chwili. Kiedy bawi się jakąś zabawką wymagającą zdolności manualnych, zezłości się, kiedy mu na to nie pozwolisz, szybko zmieni się z uśmiechniętego aniołka we wściekłego i krzyczącego urwisa.
Twoja pociecha rozumie proste instrukcje i wie, co masz na myśli, kiedy mówisz "nie", ale może celowo Cię ignorować i nie zrobić tego, o co je prosisz. Spróbuj używać słowa "nie" tylko wtedy, jeśli to co robi jest niebezpieczne.
Nie martw się, jeśli jeszcze nie rozumie tego co do niego mówisz, przyswoi tę wiedzę z pewnością w ciągu najbliższego miesiąca lub dwóch.

Czytaj również: Alergia u dziecka

 

Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo?

Każde dziecko jest wyjątkowe i pokonuje kolejne etapy rozwoju w swoim własnym tempie. To co jest opisane w kalendarzu rozwoju, to po prostu wytyczne opisujące jaki dziecko ma potencjał. Jeśli nie osiągnęło jeszcze tego etapu, nie martw się. Z pewnością wkrótce to nastąpi.


Mamusie dzieci 11 miesiącaGaleria - dziecko 11-miesięczne


Video Czat


zapraszamy do dyskusji na naszym VIDEO CZACIE

video czatO dziecku również...

Jak łatwo i szybko nakarmić maluszka? Jak łatwo i szybko nakarmić maluszka?
Nietolerancja na dany produkt może objawić się wzdęciami,...


Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt - SIDS Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt - SIDS
Zespół nagłej śmierci niemowląt określa się również jako ...
Opieka nad noworodkiem Opieka nad noworodkiem
Podstawową sprawą jest podnoszenie, noszenie i kładzenie ...


Zespół Downa u dziecka Zespół Downa u dziecka
Zespól Downa jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Jej p...
Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Twoja data urodzenia
Imię swojej pociechy
Data urodzenia dziecka


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:
 
Universal Media informuje, że serwis www.Mamusie.Net wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką Prywatności.

Jeśli nie chcesz, by tak infomacja nie pojawiała się więcej, kliknij [akceptuję Politykę Prywatności i pliki cookies].

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie