Warto wiedzieć
Galeria dzieci
Forum
Rozwój noworodka
Rozwój niemowlaka

Ostatnio na Forum3 miesiąc - 3 tydzień rozwoju dziecka


Rozwój dziecka w 3 miesiącu, 3 tygodniu życia

Wreszcie sen dziecka zacznie się regulować i będziesz mogła spać trochę dłużej. Wiele dzieci w 4-miesiącu życia śpi nieprzerwanie sześć godzin w nocy, choć niektóre budzą się jeszcze na karmienie. Niektóre przesypiają całą noc dopiero po ukończeniu wieku 6 miesięcy lub nawet później, zatem na przespanie całej nocy będziesz musiała jeszcze trochę poczekać.
W ciągu dnia maluszek potrzebuje zwykle dwóch drzemek.

Twoja pociecha może przerwać ssanie kciuka lub butelki, aby przysłuchać się czyjemuś głosu. Mów do niego jak najczęściej, opisując nawet najbardziej przyziemne rzeczy. Poczekaj i zobacz, czy "odpowie". Przez gruchanie lub wydawanie innych dźwięków zachęcisz maluszka do wyrażania siebie.
Teraz dziecko staje się bardziej ożywione. Chętnie się uśmiecha (nawet do innych) i grucha. A gdy zaczyna się śmiać zabawa staje się naprawdę fantastyczna.
Kiedy jesteś z przyjaciółmi, miej dziecko w pobliżu, aby mogło usłyszeć bogactwo ludzkich interakcji. Z dużym zainteresowaniem będzie obserwować zwierzęta i zachowania innych ludzi, a zwłaszcza innych dzieci.

Twój maluszek zaczyna wyciągać wnioski na temat otaczającego go świata. Patrzy na wszystko z ciekawością - zwłaszcza na własne odbicie w lustrze. Potrzymaj je przed lustrem, tak żeby mogło zobaczyć siebie. Nie zrozumie, że to rzeczywiście jego obraz, ale to nie ma większego znaczenia (zwykle zaczyna zdawać sobie z tego sprawę gdzieś w okolicy drugiego roku życia). Będzie się przyglądać z zaciekawieniem, a może nawet okazać swoją radość, okazując to szerokim uśmiechem.niemowlę w 3 miesiącu 3 tygodniu życiaWszystko w zasięgu ręki Twojego dziecka jest teraz fantastyczne do zabawy. Podczas gdy malec  przyswaja umiejętność chwytania przedmiotów, Twoim zadaniem jest podsuwanie mu ciekawych rzeczy: lekkich grzechotek, które są łatwe do uchwycenia, pierścieni z tworzywa sztucznego, gumy do trzymania obiema rękami, zabawek piszczących lub miękkich pluszaków.
Twoja pociecha zaczyna chwytać przedmiot z jednej strony, a za chwilę z drugiej, ale nie można jednoznacznie uznać, czy jest leworęczne czy praworęczne. Będzie to można stwierdzić dopiero w 2, a czasem w 3 roku życia.

Nowy członek rodziny przynosi zmiany w relacjach z innymi, a przede wszystkim ze znajomymi. Czasami starzy przyjaciele, którzy nie mają dzieci, są zachwyceni dzieckiem w takim samym stopniu jak Ty i wasze relacje nie ulegną zmianie. Nie wszyscy natomiast mogą być tak podekscytowani. Niektórzy ze znajomych mogą być wręcz zazdrośni, inni znudzeni, a jeszcze inni mogą po prostu nie mieć już z Tobą wspólnych tematów do rozmów. Nie możesz za to ich winić. Miej świadomość, że to Ty się zmieniłaś. Zmieniły się Twoje priorytety i styl życia. Zainteresowania, które kiedyś dzieliłaś z przyjaciółmi – sporty ekstremalne, wypady na narty, dyskoteki, wspólne zakupy, będą musiały teraz zejść na boczny tor.

Chociaż nie możesz spodziewać się, że wszystko pozostanie dokładnie takie samo, wskazane jest dążenie do zapewnienia równowagi, między starym sposobem życia, a nową sytuacją. Twoi znajomi nie mogą oczekiwać, abyś porzuciła wszelkie myśli o dziecku, jak również nie możesz oczekiwać, że będą chcieli rozmawiać tylko o macierzyństwie. Musisz szukać wspólnej płaszczyzny i być wyrozumiała. Wspaniale, jeśli uda ci się czasem wyjść na obiad z partnerem, tylko we dwoje, a czasami znajomi odwiedzą was w Waszym domu.
Może się tak zdarzyć, że z pewnymi znajomymi, nie wiadomo dlaczego, po prostu zerwiecie kontakt, ale w tym samym czasie, dziecko przeniesie Cię do grona nowych przyjaciół. Dzięki zabawom na placu zabaw i wspólnym spacerom, Ty i Twój partner będzie spotykać innych młodych rodziców, z którymi będziecie mieli wiele wspólnych tematów.


Mamusie dzieci 3 miesiąca, 3 tygodniaGaleria - dziecko 3-miesięcznerazem: 28 - aby obejrzeć wszystkie fotografie zarejestruj się lub zaloguj

Video Czat


zapraszamy do dyskusji na naszym VIDEO CZACIE

video czatO dziecku również...

Bóle brzucha po porodzie Bóle brzucha po porodzie
Bóle brzucha i inne dolegliwości po porodzie są najzupełn...


Jak wytłumaczyć dziecku śmierć? Jak wytłumaczyć dziecku śmierć?
Dziecko musi wiedzieć, że nieprzyjemne uczucia towarzyszą...
Gdy dziecko wpada w histerię Gdy dziecko wpada w histerię
Nasze dziecko celowo zachowuje się w sposób demonstracyjn...


Alergia u dziecka Alergia u dziecka
U dzieci występują dwa rodzaje alergii: pokarmowa i oddec...
Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Twoja data urodzenia
Imię swojej pociechy
Data urodzenia dziecka


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:
 
Universal Media informuje, że serwis www.Mamusie.Net wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką Prywatności.

Jeśli nie chcesz, by tak infomacja nie pojawiała się więcej, kliknij [akceptuję Politykę Prywatności i pliki cookies].

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie