Warto wiedzieć
Galeria dzieci
Forum
Rozwój noworodka
Rozwój niemowlaka

Ostatnio na Forum4 miesiąc rozwoju dziecka


Rozwój dziecka w 4 miesiącu życia

Twój szkrab staje się teraz aktywnym uczestnikiem życia rodzinnego. Kiedy z nim rozmawiasz, możesz nawet odnieść wrażenie, że chce włączyć się do dyskusji, pomimo że wciąż wydaje tylko przypadkowe dźwięki nie przypominające słów. Dlatego, na jego  dźwięk powinnaś przerywać, kiedy mówisz, tak jak to robisz rozmawiając z dorosłymi – zdziwisz się jak maluszek zacznie trajkotać.

Rozwój fizyczny dziecka w 4 miesiącu przebiega znacznie dynamiczniej
, niż kiedykolwiek wcześniej. Dziecko ma teraz coraz bardziej wyprostowane plecy i coraz większą kontrolę nad własną głową. Wydaje się być bardziej ruchliwe. Chociaż plecy twojego maluszka wydają się być silniejsze, wciąż nie potrafi jeszcze siedzieć bez pomocy i oparcia.
Ma coraz większą kontrolę na głową. Nie musisz już jej podtrzymywać podczas podnoszenia. Zauważysz, że kiedy zbyt szybko obraca głową z jednego boku na drugi, zaczyna chybotać się, a gdy leży na plecach i podciągniesz go za ręce, utrzymuje głowę w linii prostej zresztą ciała.

Twoja pociecha leżąc na brzuszku jest teraz w stanie nie tylko podnieść głowę pod kątem 90 stopni ale również przednią część tułowia, wspierając się na przedramionach. Prawdopodobnie lubi leżeć w takiej pozycji, ponieważ zmienia się jego punkt widzenia. Może oglądać otoczenie i zabawki z innej perspektywy. Możliwe, że potrafi już przewrócić się z z brzuszka na plecy, a czasem nawet z powrotem.

rozwój czteromiesięcznego dziecka

Powoli zanika odruch chwytania, który powodował, że dziecko chwytało mocno rzecz umieszczoną w jego rączce. Teraz maluch zaczyna sam decydować, co chwycić w ręce, a czego nie. A jak już będzie coś mocno trzymał, z pewnością włoży to do buzi. Wydaje się, że każde nowe odkrycie musi przejść przez usta. To najlepszy sposób na poznawanie otaczających go przedmiotów. Poprzez wkładanie ich do buzi zaczyna też odkrywać ich fakturę, temperaturę i twardość.
W tym okresie rodzice muszą być szczególnie ostrożni i usuwać z pola widzenia wszystko, co mogłoby zostać połknięte przez dziecko lub mogłoby go zranić.  

Czteromiesięczne dziecko zaczyna wybierać dźwięki, które lubi. Trenuje wszelkiego rodzaju odgłosy, gaworzy w sposób zróżnicowany i wyraźny, potrafi wydawać samogłoski, jak i spółgłoski. Bawcie się razem w wydawanie nowych dźwięków ustami.

W 4 miesiącu życia dziecka następuje również rozwój poczucia integracji z innymi, maluszek zaczyna odczuwać potrzebę uczestnictwa w życiu rodzinnym – stara się coraz częściej przyciągnąć Twoją uwagę.  Najczęściej robi to poprzez krzyk. Coraz częściej, kiedy Cię zobaczy, gości na jego twarzy uśmiech - nie tylko tym wyraża prawdziwą radość z tego, że pojawiłaś się, ale również zdaje sobie sprawę z tego, że na to pozytywnie reagujesz.


Najpopularniejszą zabawą w tym wieku jest „a kuku”. Ukryj swoją twarz w dłoniach, będąc przed nim, a następnie rozchyl dłonie, tak by zobaczyło wielki uśmiech na Twojej twarzy. Maluszek wie, że zasłaniasz się rękami, ale i tak drgnie, kiedy się pojawisz, a potem zacznie się śmiać. Musisz to zrobić tak by dziecko nie przestraszyło się i nie zaczęło płakać.


Mamusie dzieci 4 miesiącaGaleria - dziecko 4-miesięcznerazem: 14 - aby obejrzeć wszystkie fotografie zarejestruj się lub zaloguj

Video Czat


zapraszamy do dyskusji na naszym VIDEO CZACIE

video czatO dziecku również...

Wyprawka dla niemowlaka Wyprawka dla niemowlaka
Pielęgnacja niemowlaka wymaga od młodych rodziców zakupu ...


Alergia u dziecka Alergia u dziecka
U dzieci występują dwa rodzaje alergii: pokarmowa i oddec...
Gdy dziecko przeklina Gdy dziecko przeklina
Co możemy sami zrobić aby skutecznie zniechęcić dziecko d...


Gdy dziecko wpada w histerię Gdy dziecko wpada w histerię
Nasze dziecko celowo zachowuje się w sposób demonstracyjn...
Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Twoja data urodzenia
Imię swojej pociechy
Data urodzenia dziecka


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:
 
Universal Media informuje, że serwis www.Mamusie.Net wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką Prywatności.

Jeśli nie chcesz, by tak infomacja nie pojawiała się więcej, kliknij [akceptuję Politykę Prywatności i pliki cookies].

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie