Warto wiedzieć
Galeria dzieci
Forum
Rozwój noworodka
Rozwój niemowlaka

Ostatnio na Forum5 miesiąc rozwoju dziecka


Rozwój dziecka w 5 miesiącu życia

Twoje dziecko teraz dużo częściej się śmieje i nie tylko dlatego, że rzeczywiście jest zadowolone - znacznie częstszym powodem do radości jest zwrócenie przez to Twojej uwagi. Pewne badania ujawniły, że najczęściej niewerbalnie wyrażanym uczuciem przez pięciomiesięczne dziecko jest szczęście. Kolejnym najczęściej wyrażanym uczuciem jest zadowolenie, a dalej – zainteresowanie.

W tym wieku dziecko jest w stanie unieść górną połowę ciała i w takiej pozycji pozostać przez kilka minut.  Przyjmując taką postawę, jego głowa obraca się na boki, by ogarniać wzrokiem całe otoczenie. Chociaż nie potrafi jeszcze raczkować, ma wystarczająco dużo siły, aby sięgnąć  po zabawkę. Manewruje wówczas swoim tułowiem, co często kończy się obracaniem wokół własnej osi. Maluszek podparty poduszkami potrafi już siedzieć - nie rób jednak tego z byt często, bo taka postawa dosyć mocno obciąża jego kręgosłup. Przyjdzie czas, że dziecko siądzie samo.
Jego sprawność manualna znacznie się poprawiła. Chwytanie rzeczy, które je interesują częściej uwieńczone jest sukcesem - uścisk jest bardziej skuteczny niż wcześniej, ponieważ używa dłoni i trzech wewnętrznych palców. Najczęściej chwyta za butelkę w czasie karmienia (Ty jednak sama jej nie puszczaj).rozwój dziecka w 5 miesiącuZwiększa się zasób dźwięków wydawanych przez Twoje dziecko. Wytrwale wypowiada trzy, czasem cztery  różne dźwięki, takie jak „ba”, „ma”, „da” i „ka”. Jest w stanie wyrazić swoje niezadowolenie lub niepewność. Czasem unosząc ręce i wydając wiele dźwięków chce  przyciągnąć Twoją uwagę.

W 5 miesiącu życia dziecko może być już wyczulone na dźwięk swojego imienia. Rozmawiając z inną osobą wypowiedz jego imię wplatając je w jedno ze swoich zdań. Zwróć uwagę czy maluch przerwie zabawę, spojrzy na Ciebie i uśmiechnie się.

Dzieci w tym wieku uwielbiają zabawy językowe łączące słowa z ruchem. Recytowanie połączone z pokazywaniem, zakończone łaskotaniem wprawi je z pewnością w zachwyt.

Nadszedł czas, aby wprowadzić uzupełnienie karmienia.

Twoje dziecko jest teraz na etapie rozpoczęcia jedzenia pół-stałych pokarmów. Od piątego miesiąca zaleca się wprowadzenie bezglutenowych produktów zbożowych, takich jak  kukurydza i ryż. Zwiększają one podaż białka, witamin i minerałów oraz kwasów tłuszczowych. Zboża są pierwszym nie-mlecznym pokarmem, które trafia do żołądka niemowlaka w formie owsianki. Owsianka jest najbardziej popularną pierwszą potrawą dziecka i dla większości maluchów smaczną.
 
Mamusie dzieci 5 miesiącaGaleria - dziecko 5-miesięcznerazem: 7 - aby obejrzeć wszystkie fotografie zarejestruj się lub zaloguj

Video Czat


zapraszamy do dyskusji na naszym VIDEO CZACIE

video czatO dziecku również...

Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt - SIDS Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt - SIDS
Zespół nagłej śmierci niemowląt określa się również jako ...


7 faktów o monitorach oddechu 7 faktów o monitorach oddechu
Udławienie się i śmierć niemowlęcia mogą nastąpić bardzo ...
Gdy dziecko wpada w histerię Gdy dziecko wpada w histerię
Nasze dziecko celowo zachowuje się w sposób demonstracyjn...


Jak wytłumaczyć dziecku śmierć? Jak wytłumaczyć dziecku śmierć?
Dziecko musi wiedzieć, że nieprzyjemne uczucia towarzyszą...
Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Twoja data urodzenia
Imię swojej pociechy
Data urodzenia dziecka


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:
 
Universal Media informuje, że serwis www.Mamusie.Net wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką Prywatności.

Jeśli nie chcesz, by tak infomacja nie pojawiała się więcej, kliknij [akceptuję Politykę Prywatności i pliki cookies].

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie