Rozwój dziecka w 5 miesiącu życia
Twoje dziecko teraz dużo częściej się śmieje i nie tylko dlatego, że rzeczywiście jest zadowolone - znacznie częstszym powodem do radości jest zwrócenie przez to Twojej uwagi. Pewne badania ujawniły, że najczęściej niewerbalnie wyrażanym uczuciem przez pięciomiesięczne dziecko jest szczęście. Kolejnym najczęściej wyrażanym uczuciem jest zadowolenie, a dalej – zainteresowanie.
W tym wieku dziecko jest w stanie unieść górną połowę ciała i w takiej pozycji pozostać przez kilka minut. Przyjmując taką postawę, jego głowa obraca się na boki, by ogarniać wzrokiem całe otoczenie. Chociaż nie potrafi jeszcze raczkować, ma wystarczająco dużo siły, aby sięgnąć po zabawkę. Manewruje wówczas swoim tułowiem, co często kończy się obracaniem wokół własnej osi. Maluszek podparty poduszkami potrafi już siedzieć - nie rób jednak tego z byt często, bo taka postawa dosyć mocno obciąża jego kręgosłup. Przyjdzie czas, że dziecko siądzie samo.
Jego sprawność manualna znacznie się poprawiła. Chwytanie rzeczy, które je interesują częściej uwieńczone jest sukcesem - uścisk jest bardziej skuteczny niż wcześniej, ponieważ używa dłoni i trzech wewnętrznych palców. Najczęściej chwyta za butelkę w czasie karmienia (Ty jednak sama jej nie puszczaj).

Zwiększa się zasób dźwięków wydawanych przez Twoje dziecko. Wytrwale wypowiada trzy, czasem cztery różne dźwięki, takie jak „ba”, „ma”, „da” i „ka”. Jest w stanie wyrazić swoje niezadowolenie lub niepewność. Czasem unosząc ręce i wydając wiele dźwięków chce przyciągnąć Twoją uwagę.
W 5 miesiącu życia dziecko może być już wyczulone na dźwięk swojego imienia. Rozmawiając z inną osobą wypowiedz jego imię wplatając je w jedno ze swoich zdań. Zwróć uwagę czy maluch przerwie zabawę, spojrzy na Ciebie i uśmiechnie się.
Dzieci w tym wieku uwielbiają zabawy językowe łączące słowa z ruchem. Recytowanie połączone z pokazywaniem, zakończone łaskotaniem wprawi je z pewnością w zachwyt.
Nadszedł czas, aby wprowadzić uzupełnienie karmienia.
Twoje dziecko jest teraz na etapie rozpoczęcia jedzenia pół-stałych pokarmów. Od piątego miesiąca zaleca się wprowadzenie bezglutenowych produktów zbożowych, takich jak kukurydza i ryż. Zwiększają one podaż białka, witamin i minerałów oraz kwasów tłuszczowych. Zboża są pierwszym nie-mlecznym pokarmem, które trafia do żołądka niemowlaka w formie owsianki. Owsianka jest najbardziej popularną pierwszą potrawą dziecka i dla większości maluchów smaczną.