Warto wiedzieć
Galeria dzieci
Forum
Rozwój noworodka
Rozwój niemowlaka

Ostatnio na Forum7 miesiąc rozwoju dziecka


Rozwój dziecka w 7 miesiącu życia

Rozpoczęła się druga połowa pierwszego roku Twojego dziecka. Maluszek bez przerwy jest w ruchu. Sam siedzi, sięga po zabawki, chwyta, turla się po podłodze i robi pierwsze postępy w raczkowaniu. Dziecko odkryło wiarę w siebie, którą czasami przesłania złość, gdy coś nie idzie zgodnie z planem i właśnie wtedy zwraca się do Ciebie, abyś udzieliła mu emocjonalnego wsparcia.

Dziecko wydaje się być teraz dużo starsze, częściowo dlatego, że cały czas przybiera na wadze i rośnie, ale również dlatego, że aktywniej reaguje na otoczenie. Chce robić więcej i woli samo testować różne rzeczy.

 

Motoryka w 7 miesiącu

Oprócz podciągania się z pozycji leżącej do siedzenia (chociaż nie każde dziecko w tym wieku potrafi to zrobić samodzielnie), maluszek powoli zaczyna raczkować.  Może być w stanie samodzielnie usiąść i kiedy będzie miało wolne rączki, samo sięgnie po zabawkę. Niektóre dzieci trzymane w pozycji stojącej i podtrzymywane pod pachami uwielbiają uginać kolanka, sprężynując. Oprócz sprężynowania w pozycji pionowej zaczyna również robić małe kroczki w miejscu.

rozwój dziecka w 7 miesiącuTwoja pociecha coraz lepiej radzi sobie z chwytaniem różnych rzeczy rączkami. Z pewnością przyda się ta umiejętność przy posiłkach i nauce picia z kubeczka. Może również próbować samodzielnie jeść łyżeczką, ale będzie miało trudności, by utrzymać na niej jedzenie. Maluch może być w stanie wziąć zabawkę z jednego miejsca, a następnie przenieść ją i położyć w inne miejsce. Może również być w stanie klaskać, z niewielką pomocą dorosłego.

Najprawdopodobniej zauważysz, że poziom hałasu w twoim domu wyraźnie wzrósł. Dziecko nie tylko głośniej gaworzy, ale wręcz niespotykaną radość przynosi mu rzucanie na podłogę wszystkich przedmiotów znajdujących się w zasięgu jego rączek. Potrafi się przy tym śmiać i piszczeć ze szczęścia.

Czytaj również: Masturbacja dziecięca

Czas na pierwsze ząbki właśnie nadszedł!

Większość dzieci zaczyna ząbkować około 6 miesiąca życia,  chociaż u niektórych już w trzecim lub w czwartym miesiącu wyrzynają się ząbki. Dolne dwa przednie zęby, zwane siekaczami są zwykle pierwszymi, które się pojawią.
Nie przejmuj się, jeśli dziecko ma przerwy między niektórymi zębami. Często wyrzynają się one przez dziąsło pod nietypowym kątem, szczeliny powinny zaniknąć po wyrżnięciu się wszystkich ząbków. Podczas ząbkowania dzieci bardzo intensywnie ślinią się i wkładają wszystko do buzi. Przyczyną jest to, że dziąsła są mocno rozpulchnione i swędzą. Wkładanie rączek i zabawek do buzi pomaga w masowaniu obolałych dziąseł.

Mowa w 7 miesiącu

Dziecko w 7 miesiącu coraz lepiej rozumie język mówiony i reaguje na bardzo proste polecenia. Maluch zaczyna powoli rozumieć znaczenie słowa "nie". Potrafi wykonać bardzo proste polecenie np. : „Weź zabawkę”. Nie tylko rozumie co do niego mówisz, ale również zdaje sobie również sprawę z tego, że polecenie jest skierowane właśnie do niego. Szczególnie podobają mu się piosenki i wierszyki. Stara się odpowiednio wydawać dźwięki, tak, by przypominały brzmienie konkretnych wyrazów.

Maluszek zaczyna dostrzegać coraz więcej szczegółowych cech przedmiotów. Zauważa również, że zabawka, która jest np. częściowo zasłonięta kocem wcale nie przestaje istnieć, i można ją stamtąd wyjąć. Warto w tym okresie bawić się z dzieckiem w znikające i pojawiające się przedmioty. Wywoła to u niego wiele radości, jednocześnie ucząc spostrzegawczości i zapamiętywania.
 

Rozwój społeczny i emocjonalny w 7 miesiącu

W niektórych sytuacjach możesz zaobserwować u dziecka pewne oznaki niepokoju, może stać się nieśmiałe wobec obcych i denerwować się, gdy zostawisz je same z nieznajomymi osobami w pokoju.
Szkrab potrafi dać Ci do zrozumienia, że jest w złym humorze i zdenerwować się, gdy wypadnie mu z ręki zabawka. Nie lubi być z dala od Ciebie, nawet na krótką chwilę. Kiedy zauważy, że po chwili nie wracasz, wybucha płaczem. Dla wielu matek, które w tym czasie wracają do pracy jest to bardzo trudny okres. Codzienna rozłąka jest bardzo trudna, przede wszystkim dlatego, że dziecko reaguje na nią płaczem - za to powroty i radość, która temu towarzyszy, wynagradza wszystko. Nie przejmuj się, dzieci szybko przyzwyczajają się do nowej sytuacji. 
Jeśli maluszek jest z dala od Ciebie w ciągu dnia, może tę sytuację odreagowywać w nocy.       Chciałby być blisko Ciebie chociaż w nocy. Może przez to źle spać i marudzić. Pamiętaj, że z czasem niepokój zniknie i maluch znowu będzie spokojnie spał w swoim łóżeczku.

Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo?

Każde dziecko jest wyjątkowe i pokonuje kolejne etaty rozwoju fizycznego w swoim własnym tempie. Jeśli urodziło się przedwcześnie (przed 37 tygodniem ciąży) prawdopodobnie okaże się, że potrzebuje więcej czasu, zanim będzie mogło zrobić to samo, co inne dzieci w jego wieku.

Czytaj również: Dieta dziecka na wakacjach


Jeśli masz jakieś pytania o rozwój dziecka, należy porozmawiać z lekarzem lub pielęgniarką środowiskową. Pracownik służby zdrowia oceni rozwój dziecka i określi czy dorównuje rozwojowo innym dzieciom oraz w jaki sposób pracować z maluszkiem, by jego rozwój przebiegał prawidłowo.

Mamusie dzieci 7 miesiącaGaleria - dziecko 7-miesięczne


Video Czat


zapraszamy do dyskusji na naszym VIDEO CZACIE

video czatO dziecku również...

Gdy dziecko wpada w histerię Gdy dziecko wpada w histerię
Nasze dziecko celowo zachowuje się w sposób demonstracyjn...


Jak wybrać dobry podgrzewacz do butelek? Jak wybrać dobry podgrzewacz do butelek?
Warto wybrać taki, który pilnuje odpowiedniej temperatury...
Ulewanie pokarmu u niemowląt Ulewanie pokarmu u niemowląt
Niektórym dzieciom zdarza się to po każdym posiłku, innym...


Jak łatwo i szybko nakarmić maluszka? Jak łatwo i szybko nakarmić maluszka?
Nietolerancja na dany produkt może objawić się wzdęciami,...
Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Twoja data urodzenia
Imię swojej pociechy
Data urodzenia dziecka


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:
 
Universal Media informuje, że serwis www.Mamusie.Net wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką Prywatności.

Jeśli nie chcesz, by tak infomacja nie pojawiała się więcej, kliknij [akceptuję Politykę Prywatności i pliki cookies].

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie