Warto wiedzieć
Galeria dzieci
Forum
Rozwój noworodka
Rozwój niemowlaka

Ostatnio na Forum8 miesiąc rozwoju dziecka


Rozwój dziecka w 8 miesiącu życia


Wzrost i wygląd
Od ósmego miesiąca waga i wzrost Twojego dziecka zwiększa się prawie dwa razy wolniej, w porównaniu z sześcioma pierwszymi miesiącami. Maluszek przybiera od 360-380 gramów, a jego wzrost z każdym miesiącem powiększa się o 1,2-1,3 cm. Typowa waga dla dziewczynek to około 8 kg i 68 cm wzrostu, dla chłopców około 9 kg i 70 cm wzrostu. Wygląd Twojego dziecka zmienia się również dzięki pojawiającym się ząbkom. Ma ich około sześciu dolnych i górnych.

Motoryka w 8 miesiącu

Dla Twojej pociechy zaczyna otwierać się zupełnie nowy świat! Wiele dzieci rozpoczyna swoją pierwszą przygodę z raczkowaniem właśnie w ósmym miesiącu życia. Niektóre już posiadły tę umiejętność i coraz lepiej im to wychodzi. Musisz zabezpieczyć więcej miejsc i bardziej pilnować małego urwisa. Pamiętaj o zabezpieczeniu dziurek w kontaktach w całym domu. Małe paluszki idealnie się do nich mieszczą.

Twoje dziecko może również starać się podciągać do pozycji stojącej, trzymając się mebli. Chociaż nie potrafi stać samodzielnie, to gdy trzymasz je pod paszkami w pozycji pionowej, wyciąga nogi, by dotknąć podłoża. Pewnie zauważyłaś, że to już coś więcej niż tylko sprężynowanie, maluszek stara się teraz odpychać stopami od podłogi! Największym minusem tej sytuacji jest to, że teraz może zdarzyć się więcej uderzeń i upadków, są  one jednak nieodłącznym elementem dzieciństwa. Z powodu lęku o malca Twoje serce może często bić dwa razy szybciej. To zrozumiałe. Chcesz chronić go przed urazami, ale pozwól mu również doświadczyć konsekwencji na własnej skórze.
Twoim zadaniem jest dołożyć wszelkich starań, by w domu było bezpiecznie. Należy zabezpieczyć (lub usunąć) wszelkie kruche i małe przedmioty lub naprawić uszkodzone meble, by nie przewróciły się na dziecko.
 
 

Koordynacja ręka – oko w 8 miesiącu

8 miesiąc rozwoju dzieckaMaluszek prawdopodobnie już opanował posługiwanie się kciukiem i palcami, a także z łatwością chwyta zabawkę i potrafi mocno ją trzymać. Jego ulubioną zabawą jest uderzanie zabawką o twardą powierzchnię, choć czasem może to skończyć się łzami, gdy za bardzo się zamachnie i uderzy nią w głowę.

Mniej więcej w tym wieku możesz zaobserwować, która ręka jest u dziecka dominująca. Nie powinnaś na dziecku wywierać presji, żeby używało tylko prawej rączki. Pozwól mu samemu dokonać wyboru. Maluch aktywnie angażuje się podczas posiłków, a także próbuje sił w samodzielnym jedzeniu. Sprawnie idzie mu chwytanie jedzenia i miseczki z zupką.

Czytaj również: Stosowanie chodzika u dziecka

 

Gdy urwis może pokazać więcej emocji

Od tej pory emocje stają się coraz bardziej oczywiste, ponieważ dziecko lepiej potrafi je wyrazić. Może ono wykonywać takie czynności jak klaskanie rękami, kiedy jest podekscytowane, uśmiechać się na widok znajomych osób czy machać rączką na pożegnanie.
Twoja pociecha uczy się oceniać i naśladować nastroje i może pokazać pierwsze oznaki empatii. Na przykład, jeśli widzi inne dziecko, które płacze, będzie mu się przyglądała, aż w końcu też zacznie płakać.

W ósmym miesiącu życia niemowlę coraz lepiej widzi, a także dokonuje drobiazgowych i dokładnych poszukiwań wzrokiem. Potrafi rozpoznawać ludzi i znane obiekty spośród wielu innych. Jeśli zauważy coś, co mu przypadło do gustu, zaczyna z wielkim uporem raczkować w tym kierunku i dokonując wielkiego wysiłku dociera do celu.
 

Rozwój społeczny i emocjonalny w 8 miesiącu

Od tego okresu dziecko może być nieśmiałe lub lękliwe wśród obcych mu ludzi, zwłaszcza gdy jest zmęczone lub poirytowane. Kiedy jesteś poza zasięgiem jego wzroku, może denerwować się, a po dłużej chwili płakać. Aby pomóc mu przyzwyczaić się do myśli, że mama i tata mogą zniknąć, ale wrócą, możesz spróbować uświadomić to dziecku poprzez zabawę. Ukryj się za ulubionym misiem, lalką lub pod kocem na krótki czas, a następnie energicznie odsłoń się. To pomoże maluszkowi zrozumieć, że nawet jeśli czegoś lub kogoś nie widzi, to dana rzecz lub osoba nadal istnieje.
Chociaż trudno jest oglądać swojego skarba w trudnych chwilach, ważne jest, aby pozwolić mu doświadczać różnych, nawet tych przykrych sytuacji. Kilka razy zostaw dziecko i po krótkiej chwili wróć. Udowodnisz maluchowi, że zawsze wracasz. Pomoże to rozwijać mu zaufanie do innych.

Niektóre niemowlęta dobrze radzą sobie w separacji, a niektóre nie. Twoje dziecko może stać się nieśmiałe wobec obcych, czy płakać, jeśli zostawisz go z opiekunką. Są to początki lęku separacyjnego. Z czasem nauczy się, że po opuszczeniu go, będziesz zawsze wracała. Jeśli dziecko nadal boi się separacji w nocy, spędź trochę czasu na czytaniu, przytulaniu się i cichym śpiewaniu mu przed położeniem go do łóżka. Można nawet zrobić maluszkowi masaż, tak by rozluźnił się poprzez twój troskliwy dotyk.
 
Mamusie dzieci 8 miesiącaGaleria - dziecko 8-miesięczne


Video Czat


zapraszamy do dyskusji na naszym VIDEO CZACIE

video czatO dziecku również...

Opieka nad noworodkiem Opieka nad noworodkiem
Podstawową sprawą jest podnoszenie, noszenie i kładzenie ...


MEDLINEA Mama MEDLINEA Mama
Racjonalne żywienie, właściwe nawyki żywieniowe i prawidł...
Wyprawka dla niemowlaka Wyprawka dla niemowlaka
Pielęgnacja niemowlaka wymaga od młodych rodziców zakupu ...


Alergia u dziecka Alergia u dziecka
U dzieci występują dwa rodzaje alergii: pokarmowa i oddec...
Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Twoja data urodzenia
Imię swojej pociechy
Data urodzenia dziecka


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:
 
Universal Media informuje, że serwis www.Mamusie.Net wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką Prywatności.

Jeśli nie chcesz, by tak infomacja nie pojawiała się więcej, kliknij [akceptuję Politykę Prywatności i pliki cookies].

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie