Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Twoja data urodzenia
Imię swojej pociechy
Data urodzenia dziecka


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:
Warto wiedzieć
Galeria dzieci
Forum
Rozwój noworodka
Rozwój niemowlaka

Ostatnio na Forum

Dieta dziecka na wakacjach

Wyjeżdżając na wakacje z małym dzieckiem czy niemowlęciem musimy uważać na odmienne od naszych warunki higieniczne, zmianę klimatu, wody czy także jedzenia. Małe dziecko nie ma jeszcze w pełni dojrzałego układu trawiennego, więc powinniśmy uważać gdy chcemy mu podać nową, a szczególnie egzotyczną potrawę. Na wakacjach musimy pamiętać o przestrzeganiu nie tylko zasad higieny ale i kilku zasad zdrowego żywienia – radzi Elżbieta Trojanowska z kliniki diety Medlinea.


Jak uniknąć zatruć na wakacjach


W trakcie wypoczynku powinniśmy, w pierwszej kolejności zadbać o higienę przygotowanych oraz spożywanych posiłków. Ważne jest, gdy przygotowujemy posiłki, by zawsze pamiętać o myciu rąk, jak również noży i tacek, na których kroimy produkty. Nie powinniśmy używać tych samych desek do krojenia mięsa, których używamy by pokroić chleb, warzywa, czy owoce. Po każdym użyciu sprzętów i naczyń kuchennych, powinniśmy je dokładnie umyć, by uniknąć zakażenia bakteriami, w tym groźną salmonellą. Wszystkie spożywane produkty powinny być świeże i również bardzo dokładnie umyte przed sporządzaniem posiłku. Możemy nawet zainwestować w przenośną lodówkę, by mieć pewność, że produkty zawsze są pierwszej jakości.
Ważne jest również – mówi Elżbieta Trojanowska- odpowiednie zabezpieczenie i przechowywanie przygotowanego posiłku- zakrycie lub schowanie do lodówki resztek, tak by zabezpieczyć je przed insektami i namnażaniem się bakterii.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

żywienie dziecka

Jedną z najczęstszych przyczyn zatruć są lody, szczególnie te kupowane z automatu lub kulkowe, gdyż nigdy nie mamy pewności, jak długo leżały w pojemniku oraz z jakich produktów zostały zrobione. To samo dotyczy kostek lodu dorzucanych do napojów. Należy na nie uważać nie tylko w krajach tropikalnych, gdzie nie mamy pewności co do źródła pochodzenia wody, ale także i w polskich restauracjach. Woda użyta do zamrożenia nie zawsze pochodzi z butelki czy sprawdzonego źródła, często do zrobienia lodu używana jest zwykła woda z kranu. Unikajmy więc takich dodatków, by chronić dziecko przed zatruciem.

Będąc na wakacjach w krajach tropikalnych, zawsze powinniśmy pamiętać by wybierać wyłącznie wodę butelkowaną i dokładnie sprawdzać czy butelka jest szczelnie zakręcona. Należy również zwrócić uwagę na produkty kupowane bezpośrednio na targu, gdyż także co do nich nie mamy gwarancji odpowiedniej jakości i świeżości.
Dziecko po zjedzeniu nieświeżego posiłku może mieć wysypkę, biegunkę czy nawet wymioty.

Czytaj również: Alergia u dziecka


Uwaga na posiłki w restauracjach.

Korzystając w czasie wakacji z restauracji lub barów, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na to co wybieramy do jedzenia. Nie należy zamawiać sałatek ze świeżych warzyw czy owoców, unikać świeżo wyciskanych soków oraz dań z surowych ryb lub mięsa.
Wybierajmy dania znane, sprawdzone, wakacje nie powinny być czasem na kulinarne eksperymenty dla dziecka. Dzieci są raczej konserwatywne w kwestii smaku, nie oczekujmy więc, że chętnie zjedzą ośmiornicę czy inne nowe danie. Raczej przed zrobieniem rezerwacji, sprawdźmy na jakie dania dla dziecka możemy liczyć.
 

Jak radzić z zatruciem u dziecka

Gdy jednak nasze dziecko się zatruło i skarży się na bóle brzucha, powinniśmy mieć pod ręką butelkę wody. Woda oczyszcza z toksyn i pozwala na lepszą regenerację po osłabieniu. Możemy rownież podawać inne napoje- niesłodzoną herbatę lub przegotowaną wodę z dodatkiem soli.
Jeśli nasze dziecko ma zaparcia należy podać mu więcej składników z błonnikiem pokarmowym, takich jak zarodki pszenne, płatki owsiane czy chleb pełnoziarnisty. Dobrym rozwiązaniem także są warzywa i owoce, oczywiście świeże i dokładnie umyte. Gdy na skórze pojawi się wysypka powinniśmy odstawić uczulający produkt i skorzystać z konsultacji lekarskiej.

www.medlinea.pl
Partner serwisu Mamusie.Net


O dziecku również...

MEDLINEA Mama MEDLINEA Mama
Racjonalne żywienie, właściwe nawyki żywieniowe i prawidł...


Trzydniówka - objawy i przebieg Trzydniówka - objawy i przebieg
Trzydniówka, to ostra choroba zakaźna o małej zaraźliwośc...
Jak łatwo i szybko nakarmić maluszka? Jak łatwo i szybko nakarmić maluszka?
Nietolerancja na dany produkt może objawić się wzdęciami,...


Ulewanie pokarmu u niemowląt Ulewanie pokarmu u niemowląt
Niektórym dzieciom zdarza się to po każdym posiłku, innym...

Czytaj również:
 
Universal Media informuje, że serwis www.Mamusie.Net wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką Prywatności.

Jeśli nie chcesz, by tak infomacja nie pojawiała się więcej, kliknij [akceptuję Politykę Prywatności i pliki cookies].

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie