Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Twoja data urodzenia
Imię swojej pociechy
Data urodzenia dziecka


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:
Warto wiedzieć
Galeria dzieci
Forum
Rozwój noworodka
Rozwój niemowlaka

Ostatnio na Forum

Gdy dziecko przeklina

Niejeden Rodzic zarumienił się publicznie ze wstydu gdy jego dziecko użyło przekleństwa, głośno i wyraźnie, w przedszkolu, w sklepie, a aptece, na przystanku autobusowym czy w windzie. Niejeden Rodzic zdenerwował się na tyle, że użył kary cielesnej jako reprymendy.
Czy jednak takie karanie jest skuteczne? Czy takie karanie jest potrzebne? Czy dzięki temu unikniemy kolejnej gorszącej sceny ze zdegustowanym sąsiadem?
 
Przede wszystkim należy podejść do całej sytuacji ze spokojem. Rodzice nie powinni tracić zimnej krwi tylko dlatego, że dziecko użyło przekleństwa. Trzeba tę sprawę potraktować jak jeszcze jedno wyzwanie wychowawcze, czyli problem, który można rozwiązać jak każdy inny.

Po pierwsze nie obwiniajmy dziecka i nie obarczajmy go całą odpowiedzialnością za to co zrobiło, a raczej powiedziało. “Najciemniej pod latarnią” - mówi stare przysłowie, więc winnych warto szukać wśród najbliższego otoczenia dziecka. Tak, tak… Dzieci wszystkich słów uczą się od dorosłych. Dlatego jeżeli sami Rodzice używają przekleństw na co dzień, nie powinni być zdziwieni, że dziecko także zaczęło ich używać. Rodzice, dziadkowie, wujostwo są dla dziecka bardzo ważni i w jego oczach są super bohaterami. Dlatego ciągle próbuje po nich “papugować”. Powinniśmy więc uważać na to, co mówimy w obecności dziecka.

Co jednak, jeśli jesteśmy pewni, że to nie od Nas dziecko nauczyło się brzydkich słów? Wtedy warto porozmawiać z wychowawcą w przedszkolu. Jednak należy się powstrzymać od oskarżającego tonu ponieważ personel przedszkola wcale nie musi być winny. Przyczyną może być np.. inne dziecko w grupie, którego rodzice przeklinają w domu. Wspólnie z wychowawcą grupy można rozwiązać problem.

Dziecko klnieCo możemy sami zrobić aby skutecznie zniechęcić dziecko do przeklinania?

Z pewnością nie pomogą nagrody za nieprzeklinanie. Nie pomoże tłumaczenie, że przeklinać nie wolno. Rozszerzysz tylko zakres możliwości dziecka, bo będzie trzeba ustalić jakich precyzyjnie słów nie powinno używać. Dziecko w wieku przedszkolnym ma skłonności do przeciwstawiania się i buntowania. Dlatego najlepiej i najbezpieczniej będzie zwyczajnie… zignorować sytuacje, w której dziecko użyło przekleństwa. W ten sposób nie nadasz znaczenia nowemu, z punktu widzenia dziecka, fascynującemu wyrazowi.


Czym może skutkować upominanie dziecka, gdy używa brzydkich słów?

Możemy liczyć na to, że staną się dla niego pretekstem do zwrócenia na siebie uwagi dorosłych. Będą używane wprost proporcjonalnie do wzrostu naszego zainteresowania nimi. Taka taktyka ignorowania zwykle zaczyna działać po pewnym czasie, więc każdy Rodzic powinien uzbroić się w cierpliwość.

Czasem jednak tego typu problemy, pomimo ignorowania ze strony Rodziców, nasilają się coraz bardziej. Wtedy warto zaczerpnąć porady specjalisty.
O dziecku również...

Gdy dziecko wpada w histerię Gdy dziecko wpada w histerię
Nasze dziecko celowo zachowuje się w sposób demonstracyjn...


Trzydniówka - objawy i przebieg Trzydniówka - objawy i przebieg
Trzydniówka, to ostra choroba zakaźna o małej zaraźliwośc...
Zespół Downa u dziecka Zespół Downa u dziecka
Zespól Downa jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Jej p...


Napoje dla dzieci Napoje dla dzieci
Dzieci muszą pić więcej niż dorośli, dlatego konieczne je...

Czytaj również:
 
Universal Media informuje, że serwis www.Mamusie.Net wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką Prywatności.

Jeśli nie chcesz, by tak infomacja nie pojawiała się więcej, kliknij [akceptuję Politykę Prywatności i pliki cookies].

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie