Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Twoja data urodzenia
Imię swojej pociechy
Data urodzenia dziecka


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:
Warto wiedzieć
Galeria dzieci
Forum
Rozwój noworodka
Rozwój niemowlaka

Ostatnio na Forum

Karty rozwoju, czyli w co bawić się z dzieckiem?

Album ze zdjęciami, kolorowa chusta czy duże lustro. Zastosowanie tych przedmiotów jest oczywiste, ale dzięki prostym pomysłom możesz wykorzystać je także do zabawy z dzieckiem. Wystarczy trochę kreatywności, aby dostarczyć maluchowi wiele radości, a przy okazji stymulować jego zdrowy rozwój!

Rolę zabawy w rozwoju dziecka podkreślają od dawna lekarze, psycholodzy i pedagodzy. „Zabawa jest najlepszą szkołą życia dla dziecka” – stwierdził w książce „Rytm życia” Antoni Kępiński, jeden z najwybitniejszych polskich lekarzy medycyny. Bawiąc się z dzieckiem, jednocześnie przygotowujemy małego człowieka do dorosłego życia. „Proste zabawy, w które zaangażowane jest dziecko oraz bliska mu osoba, stwarzają optymalne możliwości rozwoju zarówno psychicznego, intelektualnego, jak i fizycznego. Wspólne aktywności to sposób na budowanie silnej relacji z dzieckiem. To także przyjemność dla dzieci i opiekunów oraz wspomaganie rozwoju fizycznego dziecka” – zapewnia Natalia Minge, psycholog dziecięcy, autor warsztatów dla dzieci oraz dorosłych z zakresu wspomagania rozwoju i wychowania dzieci.
 

Klika praktycznych źródeł inspiracji


Rozwój dzieckaCzy możecie mi podsunąć pomysły na zabawę z 15-miesięczną dziewczynką? Jak się bawicie z 3-miesięcznym dzieckiem? Jakie zabawki interesują wasze maleństwa oprócz grzechotek i gryzaków? – setki takich i podobnych pytań pada każdego dnia na forach internetowych. Szukamy podpowiedzi oraz inspiracji w różnych miejscach. Tymczasem sposobów na zabawę nie brakuje. Z pomocą przychodzą nam artykuły poradnikowe, dyskusje na forach, a także specjalne serwisy dedykowane młodym rodzicom. Przydatnych informacji możemy poszukać w tych bardziej znanych, jak np. Maluchy.pl czy Osesek.pl, lub zajrzeć w nowe, nie znane nam dotąd miejsca. Ciekawą propozycją jest serwis BebiKlub.pl, który zachęca mamy, by spojrzały na otoczenie z zupełnie innej perspektywy. Wystarczy zarejestrować się serwisie by skorzystać np. z Kart Rozwoju. Stanowią one bazę pomysłów na różnorodne zabawy. Dzięki propozycjom prezentowanym na kartach, w szybki sposób znajdziemy odpowiednią kategorię zabawy dopasowaną do wieku oraz potrzeb naszego maleństwa. Jak się okazuje, rozwój dziecka możemy wspierać na różne sposoby – przez ruch, zabawę, kontakt z innymi, a nawet przez żywienie!


Zaczaruj ryż i butelki!
rozwój dzieckaZabawa wcale nie musi oznaczać wydatków związanych z zakupem drogich zabawek. Z maluszkiem możemy pobawić się twórczo i radośnie, wykorzystując przedmioty codziennego użytku. Oglądając z dzieckiem album ze zdjęciami, nauczysz je rozpoznawać twarze bliskich osób i zacieśnisz jego więzi z członkami rodziny, z którymi spotykacie się rzadziej. Kolorowa chusta może posłużyć za doskonały rekwizyt do zabawy w chowanego – odkrywanie przedmiotów ukrytych pod materiałem sprawi dziecku wiele radości! Śledząc wasze lustrzane odbicia maluszek odkryje tajemnice mimiki twarzy, która jest dla niego źródłem wiedzy o świecie. Taka zabawa z lustrem buduje jego poczucie bezpieczeństwa, a także wzmacnia relacje z rodzicem. Dzięki zabawie „w ziarna” dziecko poznaje nowe, różnorodne doznania dotykowe. Wystarczy wsypać ryż, groch i fasolę do oddzielnych misek. Pokażmy je dziecku i opiszmy mu, co znajduje się w poszczególnych miskach. Ryż, groch i fasola delikatnie masują dłonie i stopy maluszka, co może dostarczyć mu wiele radości i przyjemności. Zamiast kupować grzechotkę w sklepie, zróbmy ją sami! To nic trudnego. Wystarczy plastikowa butelka, ziarna kawy, ryżu, wstążki czy kolorowe spinacze – i zabawka gotowa! Trzymając butelkę w ręku i potrząsając nią, dziecko dodatkowo wyrabia precyzję chwytu rączki, a jeśli przy okazji będziemy opisywać zawartość butelki, pozna nowe słowa. Warto posłuchać też ekspertów, dzięki nim przekonamy się, że dobra i twórcza zabawa niekoniecznie musi być droga. Jakie zabawki wspomagają rozwój dziecka i jak można je wykonać przy minimalnym nakładzie pracy, podpowiada Natalia Minge w DDTVN.

Czytaj również: 7 faktów o monitorach oddechu

 
Do dzieła!
Do dobrej zabawy wystarczy garść ciekawych pomysłów, pozytywne nastawienie, a nagrodą za pracę będzie uśmiech dziecka. Jak stwierdza jedna z internautek na forum dobramama.pl: Takiemu malcowi niewiele trzeba do szczęścia, bylebyś sie nim interesowała, rozmawiała, patrzyła w oczka i będzie szczęśliwy.


O dziecku również...

Jak łatwo i szybko nakarmić maluszka? Jak łatwo i szybko nakarmić maluszka?
Nietolerancja na dany produkt może objawić się wzdęciami,...


Gdy dziecko wpada w histerię Gdy dziecko wpada w histerię
Nasze dziecko celowo zachowuje się w sposób demonstracyjn...
Jak wybrać dobry podgrzewacz do butelek? Jak wybrać dobry podgrzewacz do butelek?
Warto wybrać taki, który pilnuje odpowiedniej temperatury...


Powrót do pracy po macierzyńskim Powrót do pracy po macierzyńskim
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to źródło dużego...

Czytaj również:
 
Universal Media informuje, że serwis www.Mamusie.Net wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką Prywatności.

Jeśli nie chcesz, by tak infomacja nie pojawiała się więcej, kliknij [akceptuję Politykę Prywatności i pliki cookies].

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie