Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Twoja data urodzenia
Imię swojej pociechy
Data urodzenia dziecka


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:
Warto wiedzieć
Galeria dzieci
Forum
Rozwój noworodka
Rozwój niemowlaka

Ostatnio na Forum

Mity dotyczące szczepień u dziecka

Większość rodziców przed podjęciem decyzji o zaszczepieniu swoich pociech ma wiele obaw i zastanawia się czy nie zaszkodzi to ich maluszkom. Obecnie istnieje wiele mitów na temat szczepienia niemowląt. Oto kilka z nich.

Co za dużo to niezdrowo

Fałsz. Najnowsze badania wykazują, że szczepionki, które podaje się razem dziecku są tak samo skuteczne jak te przyjmowane pojedynczo.

Są one wygodniejsze dla bobasa i nie sprawiają mu tyle bólu, co pojedyncze szczepienia. Dzięki tego typu szczepionkom dziecko będzie rzadziej kłute i będzie się mniej stresowało.

Szczepienia są dla dziecka bardzo bolesne

Fałsz. Ból towarzyszący sczepieniu jest chwilowy i w porównaniu z bólem, który towarzyszy różnego rodzaju schorzeniom jest niewielki. Istnieją różne sposoby na minimalizowanie bólu spowodowanego szczepieniem. Na przykład badania wykazują, że dzieci, które są karmione piersią w czasie szczepienia znacznie lepiej znoszą ból wywołany ukuciem niż pozostałe.


Skoro wszyscy szczepią dzieci ja nie muszę szczepić swojego

szczepienia u dziecka

Fałsz. Niestety obecnie można również spotkać taki sposób myślenia u rodziców. Uważają oni, że skoro inni szczepią swoje maluszki przed chorobami, to nie będą one już występować. Jest to niestety mylne myślenie. Może się na przykład okazać, że inni rodzice również nie zaszczepią swoich pociech, a to może doprowadzić do wybuchu epidemii. Co więcej - okazuje się, że niezaszczepione dzieci mogą stanowić zagrożenie dla tych zaszczepionych, gdyż szczepionka jest skuteczna tylko w 90%. Dlatego podejmując decyzję o tym czy szczepić bobaski czy też nie, warto wziąć pod uwagę konsekwencje spowodowane nieszczepieniem malca.

Już jedna dawka z serii daje dziecku wystarczającą ochronę

Fałsz. Najnowsze badania donoszą, że pominięcie kolejnej dawki szczepionki wpływa na zwiększenie ryzyka zarażenia się chorobą, na którą było się szczepionym. Do tego typu chorób zalicza się przede wszystkim odrę i krztuście. Dlatego rodzice powinni być świadomi tego, że jeżeli szczepienie składa się z 4 dawek, to dziecko powinno zostać zaszczepione 4 razy. Tyko takie postępowanie gwarantuje naszemu bobaskowi pełną ochronę przed chorobą.

Wykonywanie szczepień wielokrotnych u małych dzieci stawia je przed zwiększonym ryzykiem zapadnięcia na inne choroby

Fałsz. Obecne badania nie potwierdzają tej tezy. Nie ma żadnego konkretnego dowodu, który przemawiał by za tym, że wielokrotne szczepienia bobasa mogą przyczynić się do wystąpienia u dziecka cukrzycy bądź innej choroby zakaźnej.

Czytaj również: Alergia u dziecka


W dzisiejszych czasach do rodziców niestety częściej docierają informacje na temat ryzyka jakie niesie ze sobą szczepienie, niż korzyści z niego wynikających. Co gorsza, większość z nich jest niezgodna z prawdą. Dlatego decydując się na szczepienie bobasa, by być pewnym że naszemu maluszkowi nic złego się nie stanie, warto zasięgnąć opinii lekarza pediatry, który poinformuje nas o ewentualnych skutkach ubocznych szczepienia jak i o korzyściach z niego płynących.

Szczepienia u dzieciO dziecku również...

Karty rozwoju, czyli w co bawić się z dzieckiem? Karty rozwoju, czyli w co bawić się z dzieckiem?Wyprawka dla niemowlaka Wyprawka dla niemowlaka
Pielęgnacja niemowlaka wymaga od młodych rodziców zakupu ...
Zespół Downa u dziecka Zespół Downa u dziecka
Zespól Downa jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Jej p...


Stosowanie chodzika u dziecka Stosowanie chodzika u dziecka
Obecnie coraz rzadziej zaleca się stosowanie chodzików u ...

Czytaj również:
 
Universal Media informuje, że serwis www.Mamusie.Net wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką Prywatności.

Jeśli nie chcesz, by tak infomacja nie pojawiała się więcej, kliknij [akceptuję Politykę Prywatności i pliki cookies].

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie