Login/Użytkownik
Hasło
Powtórz hasło

Imię
Adres e-mail
Kraj
Kod pocztowy
Miejscowość
Twoja data urodzenia
Imię swojej pociechy
Data urodzenia dziecka


Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:

Wpisz adres e-mail podany przy rejestracji:
Warto wiedzieć
Galeria dzieci
Forum
Rozwój noworodka
Rozwój niemowlaka

Ostatnio na Forum

Opieka nad noworodkiem

Młode mamy, te, które urodziły po raz pierwszy często boją się, że ich pielęgnacja noworodka jest nieprawidłowa, że nie umieją go przewinąć, wykąpać i przebrać, a nawet, że zrobią mu krzywdę.

Często nie wiedzą także, ile powinien jeść noworodek, by zdrowo rósł, choć przecież - jeśli maleństwo jest karmione piersią - z reguły je właśnie tyle, ile potrzebuje. Owszem, opieka nad noworodkiem wymaga pewnej dozy cierpliwości i uwagi, ale nie jest to zadanie ponad siły, szczególnie jeśli w pomoc zaangażuje się szczęśliwy tatuś lub babcia malucha.

Jak dbać o noworodka?

Prawidłowa pielęgnacja noworodka jest odruchem, szczególnie dla młodej mamy. Wiele rzeczy podpowie jej instynkt, nawet jeśli nie wierzy ona w swoje możliwości. Noworodek wydaje się tak malutki, że aż kruchy. W rzeczywistości jest on przystosowany - i to całkiem dobrze - do tego, by jego pielęgnacja była możliwa do wykonania nawet dla laika, czyli młodej mamy.

Podstawową sprawą jest podnoszenie, noszenie i kładzenie dziecka. Pamiętajmy, że noworodek ma dość dużą głowę w stosunku do całego ciała i siły swoich mięśni szyi. Główkę i kark maleństwa trzeba podtrzymywać przez co najmniej 3 pierwsze miesiące życia dziecka. Podpieramy także cały kręgosłup, dlatego trzymamy dziecko drugą ręką pod pupę.

Opieka nad noworodkiem

Podczas noszenia staramy się, aby nasze ruchy były pewne, ale niegwałtowne. Płynność ruchów uspokoi dziecko. Równie ważne jest odkładanie malucha do łóżeczka czy wanienki, tym razem ze względu na poczucie bezpieczeństwa dziecka. Jeśli będzie odkładane lekko bokiem, tak by było w stanie zobaczyć, gdzie jest kładzione, będzie spokojniejsze, niż jeśli odkładane będzie w tył, nie wiedząc, co się z nim dzieje.

Dużym problemem dla młodych mam jest sytuacja, kiedy dziecko jest wykąpane, przewinięte, nakarmione i... płacze. Płacz dziecka może sygnalizować nie tylko te podstawowe potrzeby, ale także na przykład potrzebę czułości i przytulenia. Noworodek może płakać także wtedy, kiedy się nudzi albo - wręcz przeciwnie - ma wokół siebie zbyt dużo bodźców. Dużo ludzi w pokoju, zbyt głośna muzyka i rozmowy mogą zdenerwować malucha, który sobie zwyczajnie nie radzi z taką obfitością. Jedyną drogą dla noworodka, aby pozbyć się nadmiaru emocji, jest płacz. Aby zapobiec takim problemom możesz:

  • ustalić stały plan dnia, do którego dziecko się przyzwyczai,
  • zapewnić dziecku spokój, ograniczyć bodźce z otoczenia, tak by go nie denerwowały,
  • otulać dziecko i łagodnie głaskać,
  • uśmiechać się, nie zachowywać się przy dziecku nerwowo, bo udzieli mu się taki nastrój.

Ile i co ile powinien jeść noworodek? Z reguły dziecko zjada dokładnie tyle, ile jest mu potrzebne. Ważne jest, aby ustalić pory karmienia, na początku 8 razy na dobę, także w nocy i się ich trzymać, a zmieniać je stopniowo. Płacz dziecka ani odruch ssania nie muszą oznaczać, że jest głodne, więc nie reagujmy na każde zakwilenie czy przykładanie rączki do buzi próbą nakarmienia.

Pielęgnacja noworodka

Obawy dotyczące kąpieli są bardzo powszechne wśród młodych mam. Dziecko do pół roku po urodzeniu potrafi pływać, jeśli przez przypadek znajdzie się w wodzie. Odruchowo wstrzyma też oddech. Ważny jest natomiast wybór odpowiednich, delikatnych kosmetyków, aby nie wysuszać skóry dziecka oraz poświęcenie pełnej uwagi niemowlakowi podczas kąpieli. To na pewno uchroni przed nieprzewidzianym wypadkiem podczas mycia.Jeśli chodzi o przebieranie maleństwa i obawy, że „uszkodzimy” je w czasie takich operacji, to także raczej są one bezpodstawne. Kości noworodka są wyjątkowo elastyczne, a podściółka tłuszczowa zamortyzuje drobne upadki.

Anna SzozdaO dziecku również...

Wyprawka dla niemowlaka Wyprawka dla niemowlaka
Pielęgnacja niemowlaka wymaga od młodych rodziców zakupu ...


Karty rozwoju, czyli w co bawić się z dzieckiem? Karty rozwoju, czyli w co bawić się z dzieckiem?
MEDLINEA Mama MEDLINEA Mama
Racjonalne żywienie, właściwe nawyki żywieniowe i prawidł...


Stosowanie chodzika u dziecka Stosowanie chodzika u dziecka
Obecnie coraz rzadziej zaleca się stosowanie chodzików u ...

Czytaj również:
 
Universal Media informuje, że serwis www.Mamusie.Net wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką Prywatności.

Jeśli nie chcesz, by tak infomacja nie pojawiała się więcej, kliknij [akceptuję Politykę Prywatności i pliki cookies].

Brak dostępu do wybranej części serwisu.

Login
Hasło
pamiętaj
Rejestracja w serwisie